وجود, عدم و خلقت

تا کنون به این نتیجه رسیدیم که معبود اصلی معبودی احد و صمد است که خانواده ندارد و در نهایت کمال است. حال میخواهیم در مورد وجود بقیه موجودات صحبت کنیم.

گفتیم خداوند واجب الوجود است. موجودات دیگر ٣ حالت را دارا می باشند:

١- واجب الوجود: این موجودات ازلی و ابدی می باشند ولی معبود اصلی نیز واجب الوجود است و این موجب نزاع و از بین رفتن یکی می شود. در حقیقت می توان همان استدلال را که چند خدای منفرد نمی توانند وجود داشته باشند را آورد و بیان نمود که تنها موجود واجب الوجود همان معبود اصلی است.

٢- ممکن الوجود: که حالت طبیعی موجودات است یعنی روزی می آیند و روزی می روند.

٣- ممتنع الوجود: که اصلا نه پیدا می شود و نه از بین می رود. همان نیستی.

برای توضیح بیشتر می توان گفت:

نیستی یا همان عدم وجود که اصطلاحا به آن عدم می گویند ٢ گونه است:

١- عدم مطلق: نیستی مطلق - اصلا وجود ندارد.

٢- عدم نسبی: نیستی و نبودی که به نسبت زمان یا مکان یا شیء یا چیز دیگری وجود ندارد. مثلا شما قبل از تولد پدرتان در عدم بودید. اما نه عدم مطلق عدم نسبی.

خوب همه موجودات ممکن الوجود روزی به وجود می آیند ولی واجب الوجود ازلی و ابدی است. حال قبل از پیدایش تمام ممکنات چه چیزی وجود داشت: واجب الوجود. پس تمام ممکنات به دلیل واجب الوجود به وجود می آیند. خوب گفتیم معبود اصلی خانواده ندارد پس وجود بقیه ممکنات از کجا ناشی می شوند. اصطلاحا ایجاد شیئی به صورت بدیع که قبلا نبوده است را خلقت می گویند. پس معبود اصلی خالق تمامی ممکنات هستی است حال ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم. یعنی ابتدا موجوداتی خلق شدند (مستقیم) سپس آن ها موجودات دیگری ایجاد نمودند (غیر مستقیم)

به همین دلیل اصطلاحا به واجب الوجود موجود نمی گویند و می گویند : وجود

/ 2 نظر / 26 بازدید
عبدالله حق دوست

[لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل] [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل] با سلام خدمت دوستان عزيز؛ با مطالب جديد؛ «حرز "شرف شمس"»(دعاي مخصوص روز 19 فروردين براي روي انگشتر)[گل] [گل] و «احاديث بسيار زيباي هفته بيست ويکم» [گل] [گل] و «معناي "وليّ" در "حديث غدير"» [گل] [گل] در خدمت شما هستم. منتظر حضور سبز شما عزيزان هستم. [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل] [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل]

فهیمه

سلام آیا مایلید که با وب لاگ من مبادله لینک کنید؟ یک کامنت در بلاگ من بگذارید تا من لینکی را که شما مایلید اضافه کنم. لینک من: http://memoirsofsherlockholmes.persianblog.ir تکست لینک: شرلوک هلمز متشکرم